WWW ART Strony internetowe i usługi komputerowe - Sieć kablowa

SIEC KABLOWA ETHERNET

WWW ART Strony internetowe i usługi komputerowe - RJ45

Sieć lokalna oparta na infrastrukturze kablowej z użyciem skrętki jest obecnie główną technologią stosowaną w połączeniach sieci LAN, która powoli jest wypierana przez technologie bezprzewodowe. Do połączenia komputerów i urządzeń w takiej technologi, używa się skrętki 8 żyłowej.

Skrętka jest to kabel który ma formę 4 miedzianych par przewodów, połączonych w wiązki a każdy z tych przewodów osłonięty jest koszulką z tworzywa sztucznego (PCV) lub teflonu. W niektórych wersjach tego kabla stosuje się dodatkowo ekranowanie z folii aluminiowej, folii z tworzywa sztucznego lub ekranowanie za pomocą metalowej plecionki.

Standardową wtyczką stosowaną w połączeniach typu Ethernet jest wtyczka RJ-45. Przy przesłyaniu danych za pomocą skrętki można uzyskać prędkość przesyłania danych na poziomie 10Mb/s, 100Mb/s lub też 1000Mb/s w technologii Gigabit Ethernet. Do łączenia urządzeń w tym typie sieci stosuje się dwa standardy osadzenia poszczególnych żył skrętki wewnątrz wtyczek RJ45 (T568A i T568B). Sposób osadzania kabla został przedstawiony na rysunku oraz w tabeli poniżej.

WWW ART Strony internetowe i usługi komputerowe - Standardy
Nr pinuKolor
1biało-zielony
2zielony
3biało-pomarańczowy
4niebieski
5biało-niebieski
6pomarańczowy
7biało-brązowy
8brązowy
Nr pinuKolor
1biało-pomarańczowy
2pomarańczowy
3biało-zielony
4niebieski
5biało-niebieski
6zielony
7biało-brązowy
8brązowy
Przy zarabianiu kabla łączącego komputer bądź inne urządzenie sieciowe z hub-em, switch-em lub routerem stosuje się dwie jednakowo zarobione końcówki, czyli po obydwóch stronach wtyk RJ-45 męski w standardzie EIA/TIA 586 A lub po obydwóch stronach wtyk męski zarobiony w standardzie EIA/TIA 586 B, przy czym najczęściej stosuje się ten drugi. Gdy zarobimy po jednej stronie wtyk w standardzie EIA/TIA 586A a po drugiej w standardzie EIA/TIA 586B otrzymamy kabel krosowy (cross-over) do łączenia ze sobą dwóch hub-ów, switch-ów lub router-ów. Na rynku występuje kilka rodzajów skrętki do wykorzystania dla połączeń sieciowych

Definicje kategori wg stanrardów EIA/TIA określają zastosowanie odpowiedniego rodzaju skrętki względem typu transmisji danych i wymaganej przepustowości sieci.

Typową topologią dla sieci opartej na okablowaniu skrętką jest topologia gwiazdy. WWW ART Strony internetowe i usługi komputerowe - Topologia gwiazdy WRÓĆ