SIECI KOMPUTEROWE
Sieci komputerowe LAN pozwalają na połączenie wielu komputerów oraz urządzeń sieciowych w celu wymiany danych pomiędzy nimi, jak również udostępnienia połączenia z globalną siecią Internet dla poszczególnych stanowisk. Sieci komputerowe zapewniają poprawę organizacji współpracy wielu pracowników wykonujących swoje obowiązki z wykorzystaniem komputerów osobistych. Ciągły, niezakłócony kontakt oraz przepływ informacji pomiędzy pracownikami jest podstawowym fundamentem do osiągnięcia sukcesu i podniesienia jakości pracy. Mogą to Państwo osiągnąć dzięki zastosowaniu sieci LAN w Państwa firmie. Przy mojej pomocy w Waszej firmie powstanie dobrze zaprojektowana sieć z odpowiednio dobranym osprzętem, po czym będą Państwo mieli możliwość w pełni wykorzystać potencjał waszej sieci komputerowej. Korzystając z sieci bezprzewodowej w lokalu swojej firmy, możesz wykorzystać maksymalnie możliwości wszystkich swoich urządzeń. Bezprzewodowa sieć komputerowa umożliwi połączenie z Internetem komputerów osobistych, smartfonów, telewizorów czy tabletów. Sieć LAN w domu jest wspaniałym rozwiązaniem do zapewnienia łączności dla komputerów oraz różnego rodzaju urządzeń (TV,konsola itp.) znajdujących się w jednym lub wielu lokalach mieszkalnych. Zapewnia ona możliwość szybkiej wymiany danych pomiędzy komputerami osobistymi, udostępnianie połączenia z siecią Internet jak również dostarcza rozrywkę przy wykorzystaniu gier sieciowych. Sieć komputerowa umożliwia udostępnianie swoich dokumentów, programów i innych danych użytkownikom naszej sieci.
SIEĆ KABLOWA ETHERNET
Sieć lokalna oparta na infrastrukturze kablowej z użyciem skrętki jest obecnie główną technologią stosowaną w połączeniach sieci LAN, która powoli jest wypierana przez technologie bezprzewodowe. Do połączenia komputerów i urządzeń w takiej technologi, używa się skrętki 8 żyłowej. Skrętka jest to kabel który ma formę 4 miedzianych par przewodów, połączonych w wiązki a każdy z tych przewodów osłonięty jest koszulką z tworzywa sztucznego (PCV) lub teflonu. W niektórych wersjach tego kabla stosuje się dodatkowo ekranowanie z folii aluminiowej, folii z tworzywa sztucznego lub ekranowanie za pomocą metalowej plecionki. Standardową wtyczką stosowaną w połączeniach typu Ethernet jest wtyczka RJ-45. Przy przesłyaniu danych za pomocą skrętki można uzyskać prędkość przesyłania danych na poziomie 10Mb/s, 100Mb/s lub też 1000Mb/s w technologii Gigabit Ethernet. Do łączenia urządzeń w tym typie sieci stosuje się dwa standardy osadzenia poszczególnych żył skrętki wewnątrz wtyczek RJ45 (T568A i T568B). Sposób osadzania kabla został przedstawiony na rysunku oraz w tabeli poniżej. WWW ART Strony internetowe i usługi komputerowe - Standardy
System:T-568A
Nr pinuKolor
1biało-zielony
2zielony
3biało-pomarańczowy
4niebieski
5biało-niebieski
6pomarańczowy
7biało-brązowy
8brązowy
System:T-568B
Nr pinuKolor
1biało-pomarańczowy
2pomarańczowy
3biało-zielony
4niebieski
5biało-niebieski
6zielony
7biało-brązowy
8brązowy
Przy zarabianiu kabla łączącego komputer bądź inne urządzenie sieciowe z hub-em, switch-em lub routerem stosuje się dwie jednakowo zarobione końcówki, czyli po obydwóch stronach wtyk RJ-45 męski w standardzie EIA/TIA 586 A lub po obydwóch stronach wtyk męski zarobiony w standardzie EIA/TIA 586 B, przy czym najczęściej stosuje się ten drugi. Gdy zarobimy po jednej stronie wtyk w standardzie EIA/TIA 586A a po drugiej w standardzie EIA/TIA 586B otrzymamy kabel krosowy (cross-over) do łączenia ze sobą dwóch hub-ów, switch-ów lub router-ów. Na rynku występuje kilka rodzajów skrętki do wykorzystania dla połączeń sieciowych Definicje kategori wg stanrardów EIA/TIA określają zastosowanie odpowiedniego rodzaju skrętki względem typu transmisji danych i wymaganej przepustowości sieci. Typową topologią dla sieci domowej opartej na okablowaniu skrętką jest topologia gwiazdy.
SIEC BEZPRZEWODOWA WiFi [Wireless Fidelity]
WiFi [Wireless Fidelity] jest to potoczne określenie grupy standardów które zostały opracowane do stworzenia bezprzewodowej sieci komputerowej. Technologię WiFi stosuje się przedewszystkim do budowy bezprzewodowych sieci lokalnych tzw. WLAN (Wireless Local Area Network). W zależności od użytego sprzętu sieciowego sieć WLAN ma zasięg od paru metrów do paru kilometrów i w obecnej chwili technologia pozwala na osiągnięcie przepustowości do 300 Mb/s [standard 802.11n].

Technologia WiFi oparta jest na grupie standardów IEEE 802.11 które stanowią podstawę certyfikatów WiFi. Grupę standardów 802.11 można podzielić na cztery zupełnie niezależne protokoły : 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n. Za bezpieczeństwo, poprawki i rozszerzenia odpowiadają pozostałe standardy z innych grup np. c-f czy h-j. Dostępne w Polsce sieci Wi-Fi wykorzystują standard 802.11a, 802.11b, 802.11g oraz 802.11n.
Nazwa standarduCzęstotliwośćPrzepustowość [megabit/sekunda]Przepustowość [megabajt/sekunda]
802.11a5 GHzdo 54 Mb/sdo 6,75
802.11b2,4 GHzdo 11 Mb/sdo 1,38
802.11g2,4 GHz54 Mb/sdo 6,75
802.11n2,4 GHz150 Mb/sdo 18,75
802.11n5 GHz300 Mb/sdo 37,5
Osprzęt WiFi Bezpieczeństwo Dla bezpieczeństwa transmisji danych używa się różnych standardów które narzucają różnego typu zabezpieczenia [klucze kryptograficzne, uwierzytelnianie, autoryzacja].Na przykład przy zastosowaniu standardu WPA, urządzenie do uzyskania połączenia oraz możliwości transmisji danych musi mieć wprowadzony identyczny klucz kryptograficzny (ciąg cyfr i znaków) jaki jest wprowadzony w punkcie dostępu. Rodzaje standardów zabezpieczeń:
SZEROKOPASMOWY DOSTĘP DO INTERNETU
Szerokopasmowy dostęp do internetu – usługa polegająca na łączeniu z internetem za pomocą medium o dużej przepustowości. Połączenie nawiązywane jest na szerokim paśmie częstotliwości, jakie wytwarzane jest przez modem. Najczęściej wykorzystywaną jest technologia z rodziny DSL (xDSL). Szerokopasmowy dostęp jest następcą dostępu wąskopasmowego, przy którym połączenie następowało po wykonaniu połączenia telefonicznego z wykorzystaniem modemu. Przepustowość takiego połączenia miała ograniczenie do 56 Kb/s i wymagało pełnego wykorzystania pasma połączenia telefonicznego. Wiązało się to z brakiem możliwości odbioru połączeń telefonicznych podczas nawiązanego wcześniej połączenia z internetem poprzez modem. W technologii dostępu szerokopasmowego dzięki dokonaniu podziału pasm częstotliwości na kanały (instalowanie specjalnego filtra), pozwala na równoległe przesyłanie danych cyfrowych łącznie z analogową lub cyfrową komunikacją głosową. KONFIGURACJA SZEROKOPASMOWEGO DOSTĘPU DO INTERNETU W przypadku gdy klient chce dołączyć do grona abonentów szerokopasmowego dostępu do sieci Internet, nasza firma służy pomocą przy doborze odpowiedniej przepustowości oraz rodzaju łącza. Na państwa życzenie mogę dokonać konfiguracji wszystkich powiązanych urządzeń (modem, router, karty sieciowe) dzięki czemu Internet zostanie udostępniony w Państwa lokalnej sieci LAN/WiFi.
KONFIGURACJA I NAPRAWA SIECI KOMPUTEROWYCH
Na Państwa życzenie możemy wykonać projekty sieci komputerowych. Moja firma z miłą chęcią przyjdzie z pomocą uporządkowania infrastruktury sieciowej w Państwa firmie. Dobiorę odpowiednie okablowanie wraz z zabezpieczeniem tras kablowych oraz odpowiedni sprzęt sieciowy zarówno w wypadku sieci kablowych jak i bezprzewodowych. Jeśli chcecie Państwo rozbudować już istniejącą sieć to dołączę do niej urządzenia znajdujące się w innych miejscach Państwa firmy, aby mogły ze sobą współpracować. W przypadku problemu z okablowaniem wymienię jego uszkodzone fragmenty dla przywrócenia całkowitej funkcjonalności sieci. Przyjdę z pomocą w konfiguracji routerów, punktów dostępu, a także ustawień kart sieciowych i połączeń w komputerach osobistych.
WWW ART Strony internetowe i usługi komputerowe - DLINK Logo WWW ART Strony internetowe i usługi komputerowe - Netgear Logo WWW ART Strony internetowe i usługi komputerowe - Cisco Logo WWW ART Strony internetowe i usługi komputerowe - Pentagram Logo
KONTAKT TELEFON: 600 914 291 E-MAIL: POCZTA@ARTSC.PL NIP: 573 256 23 32 REGON: 241 298 665 KONTO BANKOWE: 51 1140 2004 0000 3402 7453 0104 WIĘCEJ